Основною метою виховної роботи є виховання особистості учня, набуття ним соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу, формування в нього наукового світогляду, розвиненої духовності, моральної, естетичної, правової, екологічної культури, прищеплення комплексу загальнолюдських, патріотично-національних і професійних норм, правил, цінностей та ідеалів поведінки.
Очікуваний результат – формування цілісної особистості, яка має активну творчу і соціальну позицію, високі моральні якості, які постійно вдосконалює, уміє керувати своїм здоров`ям, прагне до знань і має певний достатній життєвий досвід, тобто готова до суспільного життя.
В основі завдань і принципів виховної діяльності лежать такі види виховання: громадянське виховання, національно-патріотичне виховання, морально-етичне, правове виховання, художньо-естетичне, військово-спортивне і фізичне виховання, трудове виховання, професійна орієнтація молоді, екологічне.
Виховна робота у закладі здійснюється на основі Програми "Основні орієнтири виховання учнів 1 - 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів" за такими напрямками. Стрижнем виховання у закладі є система цінностей, що сприяє формуванню в учнів особистісних рис патріота, громадянина України, людини. Пріоритетним напрямом виховання у 2016-2017 навчальному році стало формування в учнів ціннісного ставлення до суспільства та держави, які проявляються в таких якостях: самосвідомість, національна свідомість, патріотизм, правосвідомість, політична культура тощо. А стрижнем виховного процесу є національно – патріотичне спрямування з метою розбудови школи національно-патріотичного виховання.
Педагогічний колектив протягом навчального року керувався головним завданням – виховати морально здорову, духовно багату, різнобічно розвинуту людину, яка поважає й любить рідну землю, культуру свого народу; громадянина правової держави, який знатиме й поважатиме закони, любитиме Україну, орієнтуватиметься в сучасному політичному житті й буде готовий працювати заради процвітання своєї Добровеличківщини – Батьківщини.
Отже, виховна система нашої школи — це комплекс виховних цілей, спільність людей, спосіб життя учнівського колективу, всі аспекти якого підлягають одній меті, забезпечуючи у процесі свого функціонування досягнення заданого результату .
Вся виховна робота проводилась згідно річного плану роботи школи та планів класних керівників і підпорядковувались проблемі впровадження компетентнісно-орієнтованого навчання і виховання, створення умов для самореалізації вчителя і учня.
Протягом 2016-2017 навчального року у виховній роботі школи підвищено рівень національного, патріотичного, громадянського виховання та превентивної роботи.
З метою формування ціннісного ставлення до суспільства, держави, основних понять про народ, націю, суспільство, державу, активної громадянської позиції та відповідальності за долю рідного міста, України; виховання почуття єдності власної долі з долею Батьківщини в школі проведено:
23 серпня 2016 року колектив учнів 9-11 класів та вчителів школи взяли участь в урочистостях з нагоди Дня Державного Прапора України біля будівлі РДА.
Темою Першого уроку 2016 - 2017 навчального року у школі стала «Україна – єдина країна». Метою - формування в учнів розуміння єдності й цілісності України, її багатонаціонального народу як національної ідеї розвитку вільної, незалежної, демократичної та заможної держави.
Під час уроку у 1-11 класах класними керівниками були реалізовані такі завдання:
ознайомлення учнів з основними історичними подіями становлення державності України;
формування відчуття приналежності до України, усвідомлення себе українцем, почуття особистої відповідальності за долю держави та українського народу;
формування готовність служити Батьківщині своєю працею та стати на захист державних інтересів країни;
виховання поваги до державних символів, шанобливе ставлення до традицій українців та представників інших національностей, що населяють країну.
Організація зустрічей з бійцями АТО
Форми і методи проведення Першого уроку були різноманітними і стали творчим доробком кожного класного керівника, обиралися вони з урахуванням вікових та психологічних особливостей учнів.
Основний зміст Першого уроку у 1-11 класах був спрямований на утвердження єдності України, нероздільності її території та народу, що її населяє.
Класні керівники 1-11 класів акцентували увагу на тому, що патріотизм – це звичайний стан повсякденного життя людини, який виявляється не тільки під час надзвичайних ситуацій, а і у прагненні жити в Україні, розумінні необхідності дотримання конституційних та правових норм, володінням державною мовою, шанобливим ставлення до історії, культури та традицій українського народу.
День українського козацтва (14 жовтня 2016 року), в рамках якого відбулося ряд цікавих заходів, зокрема, класні тематичні години:
- «Іменем війська запорізького»;
- «Лицарський дух козаків»;
- «Володарі гетьманської булави»
Протягом жовтня-грудня 2016 року було продовжено виконання заходів щодо реалізації Всеукраїнської акції «Пам’ятати. Відродити. Зберегти.», з метою сприяння соціальному становленню та розвитку молоді, виховання у молодих громадян поваги до національних історичних і культурних цінностей та реалізації молодіжних ініціатив.
З 19.09. по 23.09.2016 року у школі пройшов Тиждень партизанської слави, в рамках якого відбулися наступні уроки Мужності у 1-11 класах:
- «Партизанський рух і підпільна боротьба на Кіровоградщині у роки Великої Вітчизняної війни»;
- «Партизани другої світової»;
- «Вклонімося і мертвим, і живим»
На виконання Указу Президента України від 19 жовтня 2012 року № 604/2012 «Про заходи у зв’язку з відзначенням 70-ї річниці визволення України від фашистських загарбників» з 24.10 по 28.10.2016 року проведено Тиждень Пам’яті, в рамках якого пройшли наступні заходи:
уроки Мужності у 1-11 класах: «Річниця визволення України від фашистських загарбників»;
покладання квітів на могили, до пам’ятників і пам’ятних місць і загальних місць захоронення Добровеличківки.
Національно-патріотичне виховання є складовою загального виховного процесу учнів школи, головною метою якого є набуття молодими громадянами соціального досвіду, готовності до виконання громадянських і конституційних обов'язків, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин, формування особистісних рис громадянина Української держави. Саме тому учні та вчителі Добровеличківського НВК «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 – гімназія» продовжили волонтерську діяльність, з метою допомоги бійцям, які виконують свій патріотичний обов’язок в зоні АТО. Відбулися зустрічі учнів школи з учасниками антитерористичної операції на Сході України, нашими земляками: Пильщиком Віктором, Каленчуком Олександром, Хаблюком Романом, Бондаренком Іваном.
Україна – це територія гідності й свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – Майдан 2004 року, який був Святом Свободи, і Революція 2013-2014 роках, Революція Гідності. Це був надзвичайно важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи. З нагоди відзначення Дня Гідності та Свободи у школі пройшли заходи під гаслом «Вільні творять майбутнє», на яких діти декламували вірші про Україну. Крім того, учні школи провели захід на районному рівні.
Пам`ять – нескінченна книга, у якій записано і життя людини, і життя країни. Та багато сторінок у нашу історію вписано кривавим і чорним. Особливо вражаючі сторінки, де смертельним шрифтом викарбовані слова: голод, голодомор. На знак вшанування пам’яті невинних жертв Голодомору в Україні 25.11.2016 року у школі відбувся урок-реквієм та було проведено години пам`яті жертв Голодоморів та політичних репресій.
9 листопада, у день Преподобного Нестора - Літописця ми відзначаємо День української писемності та мови. І це закономірно. Адже українська земля народила сина, який усвідомлював значення всього, що відбувалося на ній, прагнув зберегти національну пам'ять з вірою в те, що її не розгублять, а примножать нащадки. Саме він стояв біля витоків української писемності, збирав відомості про походження свого рідного Києва, його засновників , розповідав про події, що відбувалися на його очах. У нашій школі 09.11. пройшов День української мови «Чистота мови – чистота душі». В цей день відбулися наступні заходи:
тематична лінійка «День української писемності» ;
тиждень рідної мови «Ти – наше диво калинове…», метою якого було показати красу і багатство мови, довести, що рідна мова – це духовна святиня.
28 жовтня 2016 року у нашій школі відбулося заняття з елементами тренінгу "Психологічне здоров`я педагога", яке провела практичний психолог Ковальчук Людмила Юріївна. Мета: психопрофілактика психічного здоров’я педагогів, розвиток самоусвідомлення, саморефлексії, самоаналізу, як необхідних складових здоров’я педагога.
У грудні 2016 року в школі проведено заходи, присвячені роковинам Збройних Сил України:
уроки Мужності у 5-11 класах, присвячені Дню Збройних Сил України з запрошенням учасників АТО;
участь у районному конкурсі, присвяченому Дню Збройних Сил України
конкурс малюнків «На захисті Вітчизни», присвячені Дню Збройних Сил України (1-4 класи);
9 грудня 2016 - вся школа долучилася до проведення заходів, присвячених Міжнародному дню прав людини;
19 грудня 2016 року – День Святого Миколая. Для учнів було організовано святкову програму. Крім того, дякуючи Вікторії талашкевич, було організовано "Пряникову пошту" в цьому році взяли участь і учні нашої школи, відправивши аж 101 лист своїм незнайомим друзям. «Пряникова пошта-2016» - це вже третя щорічна акція, яку організує громадська організація «Країна мрії». Зміст акції полягав у тому, що школярі писали листи незнайомому другу, у яких розповідають про себе, свою родину, інтереси та традиції відзначання різдвяних та новорічних свят у своєму регіоні.
20.01.17 до Дня Соборності України було проведено тематичну лінійку, та уроки української історії;
27.01.17 – до Дня пам’яті героїв Крут – тематичний захід по вшануванню пам`яті героїв Крут;
14.02.17 – класні святкові програми до Дня Святого Валентина;
15.02.17 – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав і річниці виведення радянських військ з Афганістану – проведено урок Пам`яті та організовано покладання квітів до пам’ятного знаку та меморіальних дошок загиблих воїнів;
17 лютого 2017 року у школі відбувся захід «Небесна Сотня. Пам`ять.». Під час заходу його учасники переглядали відеоінформацію, слухали записи українських артистів, читали вірші, а також разом у молитві промовляли слова за Україну, мир і спокій.
Кожної весни на початку березня в нашій країні вшановують пам'ять Великого Кобзаря, геніального сина України – Тараса Григоровича Шевченка.
З метою популяризації його творчої спадщини, активізації патріотичного виховання, пов’язаного з іменем видатного митця у школі відбулися години спілкування «Тарас Григорович Шевченко –великий син України», присвячений річниці від дня народження поета.
8 травня 2017 року, у День пам’яті та примирення, учні 9-11 класів нашої школи з символічними червоними маками на грудях, лампадками вийшли на загальношкільну лінійку Пам`яті, присутні хвилиною мовчання вшанували загиблих, провели уроки Памяті біля меморіального комплексу загиблим воїнам у роки Другої світової війни та в краєзнавчому музеї.
9 травня Добровеличківщина відзначила День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Наші учні 2-11 класів та педагогічний колектив взяли участь у святкуванні цієї дати. У школі постійно працює волонтерський загін (учні -А класу, класний керівник Макаренко К.С.), що надає соціально – побутові послуги ветерану Великої Вітчизняної війни Жолуденку А.В..
Волонтери старших класів весь час доглядали територію біля пам’ятників: могили лейтенанта В. Гелетухи, місця поховання жертв радянської влади, місця розстрілу наших односельчан у 1942 році (с. Мар`ївка), місце поховання трьох прикордонників.
18 травня школярі прийняли участь у параді вишиванок «Україна моя вишивана», з метою популяризації української вишиванки та збереження українських традицій серед учнівської молоді.
З метою формування ціннісного ставлення до людей, основ національних та загальнолюдських цінностей, умінь та навичок підтримки й збереження міжособистісної злагоди, моральних якостей, розуміння особистих, родинних, громадянських цінностей, засвоєння сімейних, родинних та суспільних цінностей у школі пройшли наступні заходи:
28.09. - День «Ціннісного ставлення до людей», в рамках якого по класах проведено виховні години у 1- 11 класах, присвячені Міжнародному Дню громадян похилого віку та Дню ветерана:
- «Не старіють душею…»;
- «Поважаємо старість!», з метою виховання шанобливого і гуманного ставлення учнівської молоді до громадян похилого віку, ветеранів війни та праці.
Шкільний психолог Ковальчук Л.М. організувала у 8-11 класах годину психолога на тему «Толерантне спілкування», а у 1-4 класах проведено години спілкування «Толерантна особистість».
аспектом діяльності школи є робота щодо запобігання протидії торгівлі людьми. Проблема торгівлі людьми дуже близько стоїть до таких проблем, як наркоманія та підліткова безпритульність. Тому класні керівники 1- 11 класів та шкільний психолог Ковальчук Л.Ю. приділяють велику увагу їх профілактиці в молодіжному середовищі.
Найвищою цінністю будь – якої держави, у тому числі й України, є людина, її життя і здоров’я, честь, і гідність, недоторканність та безпека. Реалізація соціальних ініціатив Президента України вимагає чіткої, цілеспрямованої та злагодженої роботи задля соціального забезпечення та підтримки осіб, що опинилися у важких життєвих обставинах. Життєве неблагополуччя може бути спричинене різними факторами, зокрема перебування людини у ситуації торгівлі людьми або ж у зв’язку із вчиненням насильства в сім’ї.
З 25 листопада по 10 грудня в Україні, в нашій школі зокрема, проходила акція «16 днів проти насильства».
Дати створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.
Шістнадцятиденний період акції охоплює наступні важливі дати:
25 листопада – Міжнародний день боротьби з насильством щодо жінок;
1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом;
2 грудня – Міжнародний день боротьби з рабством;
3 грудня – Міжнародний день людей з обмеженими фізичними можливостями;
5 грудня – Міжнародний день волонтера;
6 грудня – Вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі;
9 грудня – Міжнародний день боротьби з корупцією;
10 грудня – Міжнародний день прав людини.
У рамках акції проведено наступні заходи:
єдиний урок ґендерної грамотності «Ми різні, але ми рівні» (1-11 класи);
години спілкування, бесіди для учнів 1-4 класів: «Добре і погане у вчинках хлопчиків і дівчаток», «Протидія експлуатації дитячої праці в Україні»;
години спілкування, бесіди для учнів 5-11 класів: «Хлопчачий чи дівчачий світи: схожі чи різні?», «Цінності ґендерної рівності», «Рівні можливості в отриманні професії»;
батьківський всеобуч: «Сучасна сім’я – рівні права і можливості», «Обов’язки батьків по вихованню дітей» (1-4 класи)
Шкільним психологом Ковальчук Л.Ю. проводилась діагностика взаємостосунків у класних колективах як фактор попередження психологічного та фізичного насилля між дітьми, діагностика дитячо-батьківських стосунків, проводяться профілактичні бесіди з батьками і дітьми, індивідуальні консультації, відвідування батьків вдома.
У школі діє творчий проект «Креативна майстерня» метою якого є залучення учнів до скарбів народної творчості, традицій, звичаїв та обрядів, до декоративно-прикладного мистецтва та волонтерська допомога хворим дітям. Так у школі було організовано виставку «Знай та люби свій рідний край»
У закладі діє Музей школи, який став центром виховної роботи, мета якої познайомитися учнів з історією шк5оли, долями видатних особистостей, які завдяки своїй наполегливості, мужності, стійкості, духовності спрямовують наші вчинки на досягнення таких висот.
З метою формування в учнів ціннісного ставлення до природи, поняття єдності з природою, відповідальності за стан її збереження, залучення школярів до громадської діяльності, спрямованої на захист оточуючого середовища, знань про сучасні проблеми екології, розуміння кожним учнем найголовнішої проблеми людства – проблеми виживання, яке стосується не тільки людей, а й кожної істоти на Землі - акція "Птахи прилетіли"; - акція "Чисте довкілля" - акція "Посади дерево"
З метою формування ціннісного ставлення до мистецтва, вмінь відчувати та розуміти художні образи, розвивати художньо-естетичний смак, культуру мислення та поведінки, навички виконувати творчі завдання, потребу в спілкуванні з мистецтвом як основи естетичного виховання і художнього сприйняття дійсності для учнів школи проведено:
святкова лінійка «Срібний дзвоник кличе в клас»;
концерт до Дня учителя «Учителеві жовтень посміхається»;
конкурси малюнків та плакатів «Я маю право на…», «МИ проти СНІДу»;
конкурсна програма «Ну-мо, козаки!»;
вечорниці на Варвари;
День Святого Миколая – свято несподіванок;
дитячі новорічні ранки у 1- 7 класах «Світ новорічних фантазій»;
На базі школи діють гуртки Добровеличківського Центру дитячої та юнацької творчості.
З метою формування ціннісного ставлення до праці, поняття та уявлення про важливість праці в житті людини, уявлення про типи професій, вміння й навички самообслуговуючої праці, поваги до людини праці, почуття відповідальності, вимогливості до себе, дисциплінованості, старанності, наполегливості, потреби до праці та поняття професійного самовизначення проведено:
закріплення шкільної території за класами з метою підтримки її в належному стані;
огляди - рейди перевірки стану збереження підручників;
години спілкування «Подорож у світ професій» (1-4 класи), «Слава рукам трудівничим» (5-6 класи.), «Обираєш професію – обираєш долю» (7-8 класи)
акція «Збережемо книгу» (1-8 класи);
майстерня Діда Мороза (1-5 класи);
години профорієнтації для учнів 9-11 класів.
Для кожної молодої людини вибір професії – друге народження, яке багато в чому визначає подальшу долю. Важливо, щоб учнівська молодь була готова до цього відповідального кроку.
З метою формування ціннісного ставлення до себе, до свого фізичного, психічного та соціального «Я», основ духовно-морального та фізичного розвитку особистості, вміння цінувати себе як унікальну й неповторну особистість, вміння уникати негативного впливу шкідливих звичок, визначати свій соціальний статус у соціальній групі, уникати конфліктних ситуацій та конструктивно впливати на них, коректувати та регулювати власну поведінку з учнями школи проведено Тижні безпеки життєдіяльності.
З 01.12.2015 року у школі пройшов День антинаркотичної пропаганди, в рамках якого відбулися наступні заходи, а саме:
виховні години у 1- 11 класах до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДОМ:
«Знати, щоб жити»;
«Об’єднаймось заради безпеки, об’єднаймось проти СНІДу!»;
«ВІЛ/СНІД та репродуктивне здоров`я»
«уроки доброти» на тему: «Дивіться на нас, як на рівних» (1-4 класи).
На виконання Комплексної програми профілактики злочинності, Комплексної програми профілактики правопорушень у школі проведено певну роботу:
розроблено план заходів щодо запобігання злочинним проявам в учнівському середовищі;
виявляються учні, схильні до скоєння правопорушень, та заповнюється банк даних на таких підлітків;
працює рада з профілактики правопорушень;
проведено Всеукраїнський Тиждень права, в рамках якого:
виховні години «Порушення прав в казках» (1-2 класи); «Наші права – щасливе дитинство» (3-4 класи); «Права дитини понад усе» (5-6 класи); «Пустощі та кримінальна відповідальність» (7-11 класи);
конкурс малюнків «Я маю право на…» (1-4 класи)
правовий тренінг «Як не стати жертвою злочину». Перегляд презентації «Мої права» (10 клас);
«Світ права» - знайомство з основами права 8-класників. Перегляд презентації «Мої права»;
зустріч з працівниками правоохоронних органів на тему «Поведінка і закон» (9-11 класи);
Єдиний урок права «Права людини з нагоди проголошення Загальної декларації прав людини» (2-11 класи);